Uzungöl

İnanlar Otel | 46 Yıldır Hizmetinizdeyiz

 

Kaçkar dağlarının batıya yönelerek yerini Soğanlı dağlarına bıraktığı yerin hemen dibinde güneyden kuzeye su taşıyan Haldızen deresi üzerinde oluşmuş bir göl ve bu göl etrafındaki yerleşim yeri ; Uzungöl…  Gölün oluşumu ilgili tarihi bir bilgi yok. Fakat yüzyıllar öncesine dayanan ve Garester tepesinden kopan heyelanın Haldızen deresinin önünü kapatmasıyla oluştuğu biliniyor.

Haldızen deresi zirvedeki karlardan, buzul yalağı göllerinden, yağmurlardan topladığı suları bazen çılgın şelaleler oluşturarak Uzungöl’e getirir ve solaklı vadisi boyunca yolculuğuna devam edip Of ilçesinden Karadeniz’e döker.. Denizden 1100m yükseklikteki Uzungöl, Trabzon’a 100 km, Rize’ye 70 km mesafededir. Karadeniz sahil yolunuunu takip edip Of ilçesinin girişinden içeriye yönelip 25 Km sonra Çaykara’ya, oradan 20 Km sonra da Uzungöl’e ulaşılmış olur.

Kıyıdan 2000 m’lere kadar uzanan renk cümbüşü içindeki ormanların hakim ağaç türü; doğu ladini, kayın, köknar, meşe, komar, porsuk, sakallı kızılağaç, fındık, ıstranca, karaağaç, akçaağaç, kestane ve bitki örtüsünü oluşturan diğer ağaçlardır. 2000 m ‘den sonra Alpin türü otlaklar ormanların yerini alır.

1989 yılında Tabiat Parkı, 2004 yılında Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilen Uzungöl’ün doğal çevresinin ve özgün sivil mimarlık örneği olan ahşap yapılarının korunması amacıyla sit alanı olmuştur. Uzungöl’de kışın rengi beyaz, yazın rengi yeşildir. Burada ayrıca ara renkler bulunmaktadır, yere ve zamana göre. Sonbaharda, örneğin ekim ayında, hakım renk sarı ve turuncu dur. Yaz sonuna doğru geniş yapraklı ağaçlar, renkleri yeşilden sarıya, sarıdan turuncuya bürünür. En sonunda kızıl olur, toprağa düşer. Bu zamanda Uzungöl’ün, en görkemli manzarası ortaya çıkar, bakanları büyüler.

 Fotoğraf ve öykülerin kifayetsiz kaldığı bu güzelliği yaşamak için sizi işletmelerimize davet ediyoruz.


Uzungöl Hava Durumu